תובעים 5 מיליון מרמב”ם וממשרד הבריאות
0

מתוך “ידיעות אחרונות” 03.01.10 / בת-חן אפשטיין אליאס

מתה מדלקת גרון

art-3שני ברוקמן (25), בחורה בריאה בדרך כלל, הגיעה לרמב”ם בגלל דלקת גרון. לאחר חמישה ימים נפטרה, הוריה: היא טופלה ברשלנות ואדישות.

בעוד שבועיים יחול יום השנה למותה של שני ברוקמן ז”ל מהקריות, והוריה מוכי היגון אינם מצליחים להתאושש. “ילדה בתחילת החיים שלה הלכה לבית חולים כי הרגישה לא טוב ולא חזרה”, הם אומרים.

שני הגיעה לרמב”ם בגלל דלקת גרון וכעבור חמישה ימים נפטרה. “אנחנו נילחם את מלחמתנו על הרשלנות שבגללה איבדנו את הבת שלנו”, אמרו ההורים לאחר שהגישו בסוף השבוע – באמצעות עו”ד אייל בן ישי – תביעה בסך יותר מ- 5 מיליון שקל נגד בית החולים ונגד משרד הבריאות.

ברוקמן (25), סטודנטית למשפטים שעמדה לפני חתונתה, הגיעה בינואר 2009 לבית חולים רמב”ם בחיפה. האבחנה הייתה שהיא לקתה בדלקת שקדים, ובשל חומרת הדלקת היא אושפזה במחלקת אף אוזן גרון. לדברי הוריה במשך אשפוזה היא לא קמה מהמיטה, לא אכלה, סבלה מהקאות חוזרות ונשנות ומכאבים בלתי פוסקים. למרות זאת, הם אומרים, לא נעשו לה בדיקות חיוניות ומתבקשות עד שהגיעה למצב קשה מאוד.

הרופא התורן, כך נטען בתביעה, ביקר את ברוקמן רק לאחר ארבעה ימי אשפוז. הוא הורה על ספירת דם, וזו הצביעה על ירידה ניכרת בתאי הדם הלבנים ועל זיהום חיידקי – אבל הבדיקה לא נעשתה. למרות זאת הורה אותו רופא להפסיק את הטיפול באנטיביוטיקה.

בכתב התביעה נטען שמומחית למחלות זיהומיות, שזומנה רק ביום החמישי לאשפוזה של ברוקמן, המליצה לערוך בדיקת דם מיוחדת כדי לשלול זיהום חיידקי – אבל הבדיקה לא נעשתה. לטענת התביעה, גם בדיקה של המטולוגית, שהעלתה חשד לקיומו של ספסיס (אלח דם) המחייב מעקב צמוד, לא זכתה להתייחסות של צוות בית החולים. למחרת המליצה ההמטולוגית לבצע ספירת דם חוזרת, כולל משטח דם ואולטרסאונד להערכת גודל הטחול. לפי כתב התביעה, גם הבדיקות האלה לא נעשו. ורופא תורן שבדק את ברוקמן באותו הערב נתן לה כדור הרגעה בלבד.

“ניסינו להסב את תשומת ליבם של הרופאים למצבה הקשה, אבל זה לא עזר”, אומרים הוריה. “באמצע הלילה היא החלה לאבד הכרה, והרופאים התחילו בהנשמה והחייאה”. אבל גם בשלב הזה, לטענת התביעה, לא פעל בית החולים כראוי. ברוקמן עברה אינטובציה (החדרת צינור לקנה הנשימה) רשלנית, כושלת וטראומתית שגרמה לקרע בענבל ולוותה באיבוד דם חמור. למחרת בבוקר היא נפטרה.

תגובת בית החולים רמב”ם: “שני ז”ל נפטרה לצערנו הרב כתוצאה מסיבוך נדיר של דלקת גרון חריפה. תשובה מפורטת נמסור בבית המשפט”. תגובת משרד הבריאות: “התביעה טרם התקבלה במשרד הבריאות. כשתתקבל, תטופל כמקובל. עם זאת הוקמה ועדת בדיקה שטרם הגישה את מסקנותיה”.

לכתבות נוספות >>