רשלנות רפואית בתחום הנוירולוגיה והנוירוכירורגיה

שבץ מוחי הוא למעשה פגיעה נוירולוגית חריפה כתוצאה מחסימת של עורק במוח על ידי קריש דם. ככל שהטיפול שניתן ניתן במועד מוקדם יותר, יעילותו גבוהה יותר. עיכוב בהגעה לבית החולים, באבחון בבית החולים ובמתן הטיפול, עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך. במידה ומהטופל מאובחן ומטופל בטווח של עד 6 שעות ממועד השבץ, ניתן לחולה טיפול באמצעות חומר הממיס את קריש הדם או באמצעות צנתור בו מועלה קטטר לעורק החסום.

עיקר המקרים של רשלנות רפואית בתחום הנוירולוגיה הינם במקרים של שבץ מוחי אשר לא אובחן או שטופל במועד ואשר הוביל לנכות נוירולוגית קשה ואף למוות. כך גם הופעת של תסמינים נוירולוגיים (כגון חולשה בצד אחד, גרירת רגל, עקצוצים ובלבול) וזיהויי של תסמינים אלו יכול לאפשר אבחון של מחלות שונות, אשר טיפול מוקדם בהם יכול למנוע פגיעה במערכות הגוף.

חשיבות האבחון המוקדם

תסמינים נוירולוגים כגון כאבי ראש, סחרחורות וחולשה של פלג גוף יכולים להעיד על קריש דם או לחץ תוך גולגולתי מוגבר. במקרים אלו, קיימת חשיבות רבה באבחון הבעיה, שכן מצב זה מחייב התערבות נוירוכירורגית  – כלומר ניתוח ראש. ככל שהלחץ התוך גולגולתי מאובחן ומטופל במועד מוקדם יותר, קיימים סיכויים גבוהים יותר להחלמה.

ישנם מקרים רבים בהם הרופאים המטפלים, וביניהם רופאי המשפחה, מתעלמים מתלונות של חולים, המתלוננים על כאבי ראש חריגים, או כאבי ראש במשך תקופה ממושכת. ניתן למצוא פסקי דין רבים של בתי המשפט, בהם נקבע כי הרופאים המטפלים כשלו באבחון גידול במח, אשר ניתן היה להוציאו ולמעשה ניתן היה למנוע את הנזק ממנו סובל המטופל.

חשוב להבין, כי תסריט של רשלנות באבחון עלול להוביל לפגיעה מוחית, ולרוב מדובר בפגיעה קשה בתפקוד. לרוב מדובר בפגיעה קוגניטיבית, ולעתים רבות אף פגיעה ביכולות המוטוריות של המטופל. כתוצאה מכך, המטופל שנפגע נזקק לעזרה צמודה של מטפל סיעודי, כיסא גלגלים, רכב מותאם למצבו וכו’. לכן, במקרים של נכות נוירולוגית, הפיצוי שמעניק בית המשפט לנפגעים, אשר בעניינם הוכחה רשלנות, עומד על סכומים גבוהים.

משרד עו”ד אייל בן ישי, על שני סניפיו בחיפה ובתל אביב, מתמחה בתביעות רשלנות באבחון שבץ ובעל ניסיון מקצועי רב בהגשת תביעות וייצוג הנפגע מול הגורמים השונים ובתי המשפט. שכר הטרחה אשר גובה המשרד משולם רק בתום הטיפול בתביעה, מתוך סכום הפיצוי אשר ישולם לנפגע.