משרדנו מתמחה בטיפול בתביעות בגין רשלנות רפואית בניתוחי לייזר לעיניים

ניתוחי לייזר בעיניים הינם שכיחים יותר ויותר בישראל כאשר קיימים מספר סוגי ניתוחי לייזר וביניהם שיטת לאסיק, אינטרה-לאסיק, אינטרה לאסיק זיקופטית וכו’. שיטות הניתוח שונות ומותאמות לכל מטופל.

לב ליבה של ההחלטה האם המטופל מתאים לניתוח לייזר בעיניים ובאיזה שיטה יש לבצע את הניתוח הוא  בדיקת ההתאמה לניתוח. בדיקת ההתאמה נערכת על בסיס ההיסטוריה הרפואית של המטופל, בדיקת אופטומטריסט ומכשור רפואי. ישנם אחוזים ניכרים מהאוכלוסייה אשר כלל אינם מתאימים לביצוע הניתוח.

הסיכונים והסיבוכים האפשריים

ישנם גורמים רבים אשר מפחיתים את סיכויי ההצלחה של ניתוח הלייזר ומגברים את הסיכון לנכות כתוצאה מהניתוח, לדוגמא – כאשר עובי הקרנית קטן מדי, מבנה הקרנית אינו מתאים, המטופל חולה במחלות ראומטיות כגון דלקת פרקים, סכרת לא מאוזנת, הריון, אנשים המשתתפים בפעילות אתגרית על בסיס יום יומי, תרופות היכולות לגרום ליובש העין , דלקת אביבית וכו’.

על הרופא המנתח, להסביר למטופל את כלל הסיכונים בניתוח ובשיטות הניתוח השונות, וזאת בכדי לאפשר למטופל להגיע להחלטה שקולה האם ברצונו לעבור את הניתוח. לא כל סיבוך לאחר ניתוח לייזר נחשב רשלנות בניתוח, אך כאשר בדיקות ההתאמה לא בוצעו כנדרש, או כאשר התקבלה החלטה לבצע ניתוח חרף גורמי הסיכון, או שסיבוך לא טופל במהלך הניתוח או בביקורת לאחריו כנדרש, הדבר יכול להוות רשלנות רפואית עם עילה לתביעה.

תקדימים משפטיים

ניתן למצוא מקרים רבים בהם בתי המשפט הכירו בתביעות בגין ניתוחי לייזר שנעשו ברשלנות או ניתוחים אשר בהם הוכח כי הניתוח בוצע מבלי שהרופא הציג בפני המנותח את כלל הסיכונים הכרוכים.

לדוגמא, לאחרונה, ניתן פס”ד של ביהמ”ש העליון, בו ביהמ”ש הכיר בפיצוי מלא של מטופל אשר נקבע, כי ניתוח הלייזר בעיניו נעשה מבלי שניתנה הסכמתו המלאה של המטופל. הכוונה במונח “ללא הסכמתו המלאה” הינה כי הניתוח נעשה מבלי שהוסברו למטופל כלל הסיכונים, ומבלי שהמטופל הבין את מכלול הסיכונים והסיכויים של הניתוח.

בית המשפט, קבע כי הוכח בפניו שלא הוסברו למטופל כל גורמי הסיכון לפני הניתוח, ולכן פסק למטופל פיצוי בסך 1,000,000 ₪. בנוסף, פסק בית המפשט העליון, במסגרת ערעור, פיצוי נוסף, בגין פגיעה באוטונומיה, בסך 100,000 ₪. כלומר, ביהמ”ש העליון קבע כי הטיפול הרפואי שניתן למטופל לא רק שנעשה ללא הסכמתו המלאה, אלא גם פגע בזכות המהותית של המטופל על גופו ועל האוטונומיה שלו.

משרדנו מתמחה בטיפול בתביעות בגין רשלנות רפואית בניתוחי לייזר לעיניים – ברשותנו צוות משפטי מיומן ומנוסה שיסייע לכם באופן המקצועי והטוב ביותר.