נהרג מרימון שהביא אחיו החייל, ההורים תובעים את צה”ל
0

יהודה שוחט וליאור אל-חי / פורסם ב”ידיעות אחרונות” 28.09.10

מי אשם במותו של הבן?

art-1לוחם גולני מצא רימון בבסיס, התכוון למסור אותו למפקדיו, אך שכח ולקח אותו בטעות הביתה. הרימון התפוצץ בדירה, ואחיו נהרג. עכשיו תובעים ההורים מהמדינה מיליונים: הצבא התרשל בהשגחה על התחמושת.

זה קרה ב-2006. לוחם בצה”ל מצא בבסיס רימון זרוק, התכוון למסור אותו למפקדיו ושכח לעשות זאת. הרימון התפוצץ בביתו, כתוצאה מכך נהרג אחיו – וכעת תובעת המשפחה את המדינה בנימוק שהצבא התרשל בשמירה על אמצעי הלחימה.

איתן סמיי, לוחם גולני, מצא לפני כארבע שנים רימון גז לפיזור הפגנות מוטל ברחבת החניה במוצב שבו שירת. מהתביעה עולה שהוא הניח אותו באפוד הקרב שלו והתכוון למסור אותו למפקדיו, אך שכח לעשות זאת. הוריו מסלה ואטלה טוענים כי בנם היה אמור לצאת לקורס מ”כים ולכן יצא מהבסיס עם האפוד שלו, כאשר הרימון שנשכח נמצא בתוכו. לדבריהם, מכיוון שחשש להתייצב בקורס עם הרימון הסתיר אותו בארון בגדים בדירה במטרה להחזירו לבסיס אחרי הקורס. כמה חודשים לאחר מכן מצא אחיו של החייל, שלמה (16), את הרימון, והוא נפצע קשה בראשו. “באותו יום לא הייתי בבית”, מספר האב.”הילד רצה להזיז את המחשב, הזיז את הרימון- והוא התפוצץ לו בפנים”.

כשנתיים מאוחר יותר, ב-2009, הוא מת מפצעיו. “במשך חודשים ארוכים היינו בבית חולים, לא עבדנו ורק התפללנו וקיווינו. אף אחד לא התעניין בשלומנו, לא דאג לנו”, מספר האב. “לא הצבא, לא המדינה. גם הילדים אבודים וקשה להם. כל השכונה הכירה את שלמה ואהבה אותו. הוא היה ילד טוב, שקט, אופטימי. החברים שלו כולם בצבא עכשיו, ורק הוא איננו. הכל נקטע באמצע החיים בגלל שטות”.

בעקבות האסון הגישו בימים האחרונים ההורים, באמצעות עו”ד אייל בן ישי, תביעה בגובה של יותר מ- 2.5 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד מדינת ישראל, משרד הביטחון וצה”ל בנימוק כי התרשלו בשמירה על אמצעי הלחימה.

ההורים קובלים על כך ש”התחמושת לא אוחסנה בצורה בטיחותית, והצבא לא עורך ביקורת בכליהם של חיילים בעת צאתם לחופשה, מה שגורם לתחמושת להגיע לידיים לא מוסמכות ולא מיומנות. הנתבעים לא נקטו אמצעי זהירות שהיה בכוחו למנוע את התאונה המצערת”, נאמר בתביעה.

עוד נטען בתביעה כי נטילת הרימון על ידי החייל והנחתו בבית מגוריו אין בהן לגרוע מאחריותם של הנתבעים. “מותו של בנם גרם לתובעים נזקים נפשיים קשים שעימם יתמודדו כל ימי חייהם. התובעים נאלצים להתמודד גם עם הצורך לתמוך בבנם, אחיו של המנוח, כיום חייל משוחרר, שמאז האירוע מתקשה להתאושש, שרוי בתחושת תסכול ואשמה קשה ומתקשה לתפקד בחיי היומיום בשל מצבו הנפשי הקשה”.

לכתבות נוספות >>