בת המצווה הפכה לטרגדיה – “רק בשר” תפצה
0

12

 פורסם ב-Ynet בתאריך 11.05.15 / עו”ד אייל בן ישי 

rak-basarבמסגרת המסיבה במסעדה בחיפה נפלה הסבתא ונפצעה קשה. כעבור כמה חודשים היא מתה בבית החולים. המסעדה תשלם למשפחה 734 אלף שקל.

אישה כבת 70 נפצעה קשה אחרי שנפלה במסעדת “רק בשר” בחיפה, שם נחגגה בת המצווה של נכדתה. כעבור כמה חודשים בבית חולים הלכה האישה לעולמה, ובני המשפחה הגישו תביעה נגד המסעדה בבית משפט השלום בעיר. השופט יעקב וגנר קבע שההנהלה יכולה הייתה למנוע את התאונה באמצעים פשוטים ויעילים, והורה לה לפצות את התובעים ב-734 אלף שקל.

האירוע התרחש בינואר 2011: האישה קמה לברך אורחים שהגיעו, כשעקב הנעל שלה נתקע בשפת האבן שברצפה. היא מעדה אחורנית ונפלה ל גרם המדרגות שמוביל לקומה התחתונה. היא נפצעה בראש ובגב ואיבדה את ההכרה. היא פונתה לבית החולים רמב”ם, שם התגלה שהיא סובלת משברים בכל גופה, כולל בבסיס הגולגולת, ודימום קשה בראשה.

לאחר חודשים ספורים בבתי חולים שונים הלכה האישה לעולמה. בפנייתם לבית המשפט צירפו התובעים חוות דעת מומחה וטענו כי המסעדה התרשלה בשמירה על בטיחותה של המנוחה במהלך האירוע. לדבריהם, גרם המדרגות לא היה מגודר ולא הותקן מעקה בצדו, ובכך בעצם נוצרה “תהום” עמוקה שסיכנה את המשתתפים.

הם הוסיפו שסידור השולחנות בוצע באופן רשלני, ושניתן היה לצפות מראש שהצבת השולחן בסמוך ל”תהום” תיצור סיכון מוחשי. לשיטתם, העובדה שמיד לאחר האירוע התקינה הנתבעת מעקה בטיחות מאולתר מלמדת על אחריותה.

הנתבעות – המסעדה וחברת הביטוח שלה – טענו בין היתר, כי המנוחה ידעה שהמסעדה מצויה במבנה טמפלרי עתיק ובו מפלסים, קירות אבן עבים, ספים מוגבהים ורצפת אבנים. לדבריהן, גרם המדרגות היה רחב ובולט לעין, ולכן המנוחה היא האשמה בתאונה המצערת.

לא יעלה על הדעת

השופט וגנר קיבל את התביעה וקבע שהנהלת המסעדה הייתה צריכה לוודא שהמקום פועל על פי דין ובאופן שלא מסכן את הלקוחות הבאים בשערי המסעדה. כפי הנראה, המשיך השופט, המדרגות טמנו בחובן סכנה בלתי סבירה וצריך היה להתקין מעקות בטיחות, לשים שלטי אזהרה ואולי אף לאסור מיקום שולחנות קרוב כל כך לגרם המדרגות.

השופט דחה את הטענות בדבר אשמתה של המנוחה. לטעמו, הנתבעת, בהיותה מסעדה הפתוחה לקהל רחב מילדים ועד זקנים, הייתה צריכה להניח שיהיו אנשים שעלולים למעוד וליפול אחורנית. המנוחה פעלה באופן סביר ולא ביצעה כל פעולה חריגה, והנתבעות יכלו למנוע את הסכנה באמצעים פשוטים ויעילים.

“לא יעלה על הדעת כי על הבאים בשערי המסעדה תוטל האחריות להישמר ולהיזהר פן יפלו “לבור” הנפער שהוא למעשה גרם המדרגות היורד לקומה מתחת”, כתב השופט.

הוא חייב את הנתבעות לשלם לתובעים פיצוי בסך 734 אלף שקל, בין היתר על כאב, סבל וקיצור תוחלת חיים, עזרה חיצונית, הוצאות רפואיות ואובדן שירותי בת זוג. בנוסף חויבו הנתבעות בשכר טרחת עו”ד בשיעור של 20% מהפיצוי, והוצאות משפט בסך כ-13 אלף שקל.